Матеріали до уроків

Тема: Літературні казки рідного краю. Григорій Лютий «Світлана»
Мета: ознайомити  учнів із творчістю видатного гуляйпільського                                                               письменника Григорія Лютого; опрацювати  ідейно-художній зміст казки, з’ясувати  її тему та ідею, проаналізувати персонажів та визначити повчальний зміст твору; 
            розвивати   уяву, критичне мислення, навички   виразного читання, уміння самостійної роботи з книгою, виділення головних епізодів та їх коментування;
            виховувати співчуття до ближнього, бажання допомагати іншим, працьовитість, виховувати інтерес до літератури рідного краю;                            
Тип уроку: засвоєння нових знань і формування вмінь.
Обладнання, наочність : книжкова виставка творів письменників Гуляйпільщини, портрет автора,малюнки учнів до казки «Світлана».                                    
                                           Хід уроку        
I.                  Організаційний момент.
II.               Активізація навчальної  діяльності учнів.
1.     Вступне слово вчителя
Ви знаєте, що «Казка вчить, як на світі жить», тож я знову запрошую вас у світ казки. Ми познайомилися  з багатьма  героями народних і літературних казок, але попереду нас чекають не менш захоплюючі пригоди. Давайте згадаємо, які казкові герої приходили до нас у гості і на згадку про себе залишили деякі свої речі.
Прийом: «Хто тут був і що забув?»
Учні повинні назвати героя, якому належить залишена річ та назву казки також автора,якщо він є.
Речі: синя фарба,недомальований малюнок,солома,кораблик,санчата, вовничка білого, блакитного та жовтого кольору,пляшечка зі слізьми,інструкція до зачарування і розчарування.
2.     Бесіда
1.     Дайте визначення поняттю «казка».       
                   2. Які різновиди казок ви знаєте? Наведіть приклади.                       
                     3. Що таке літературна казка?
                     4. Наведіть приклади літературних казок, які ви знаєте. Назвіть їх                                                         
                      авторів.
III.           Повідомлення теми й мети уроку
2.     Вступне слово вчителя                                   
     Сьогодні наш урок присвячений  видатному письменнику Гуляйпільщини  Григорію Лютому та його казці «Світлана». Наш степовий край щедрий на талановитих людейхліборобів, письменників, майстринь – вишивальниць і просто добрих, щирих особистостей. Тож познайомимося із життєвим та творчим шляхом письменника.
IV.           Опрацювання навчального матеріалу
       Відомий український поет Григорій Іванович Лютий народився в нашому мальовничому містечку 7 лютого 1949 року в родині вчителів. У дитинстві любив гуляти вуличками міста, милуватися природою, бігати з хлопцями, гратися в схованки. Після закінчення школи вступив до Запорізького державного педагогічного інституту на філологічний факультет. Працював у редакціях багатотиражних і Гуляйпільської  районної газет.                                                              
       З 1971 року районним літературним об’єднанням « Калинова сопілка»,обласним літоб’єднанням імені М. Д. Гайдабури. З 1998 року – голова Запорізької обласної організації Спілки письменників України. Перша збірка Григорія Лютого з’явилася у 1984 році під назвою «Крилатий корінь».                      У 1985 році побачила світ збірка поета «Крона вічності», у 1987 році – «Червона літера вогню», у 1990 році – «Хліб любові», у 1992 р. - «Я воду пив з твого лиця», у1995 році – «Пісні Гуляйпільського краю», «Гуляй – Поле», у 1998 році дитяча збірочка «Світлана», «Вибране», у 2000 р. – збірка  лірики  «Меди ».                                                                                                                                   
         Найвагомішим творчим доробком Г.Лютого є роман у віршах « Мама – Марія». Крім того, він є автором низки оповідань, пісень, повісті «Душа ледь-ледь торкнулась тіла…». До речі поет представляв українську лірику на  багатьох республіканських та міжнародних форумах, у тому числі був єдиним делегатом від Спілки письменників України на Всесвітньому фестивалі молоді і студентів у 1985 році. Лауреат премій імені Михайла Андросова та Василя Лісняка.
1.     Робота над текстом твору
Діти, удома ви заздалегідь прочитали казку Г. Лютого «Світлана»,тож давайте поговоримо про цей твір. Про що ж в ньому розповідається ?
Переказ казки ланцюжком.
     2.Бесіда за запитаннями
- Як звати головну героїню казки?
- Розкажіть про те, як ставилася мачуха до Світланки? Підтвердіть свою думку рядками з твору.
- Як називала Світланку рідна матуся, поки була жива?Наведіть приклад.
- Хто був на службі в мачухи?
- Що робила дівчина в саду вночі?
- Про яку пригоду і таємницю розповіла криничка дівчині?
- Чим пригощала принца головна героїня твору в саду?
- Чому Світланка не була щасливою ,живучи з принцем у палаці?
- Назвіть друзів Світлани.
- Хто допоміг головній героїні врятувати братика Івася від важкої хвороби ?     Як це відбувалося?
     4.Складання інформативного грона
Учні,характеризуючи головну героїню ,називають риси ,які на їхню думку має Світланка.
-         Чесна
-         Добра
-         Працьовита
-         Щира
-         Милосердна
-         Доброзичлива
-         Чуйна
-         Любляча сестра
-         Вірна
-         Вихована
-   Ввічлива
   Світланка дуже добра  й працьовита дівчина, вона поводила себе ввічливо. Вона допомогла  яблуньці , криничці , ніколи не суперечила мачусі . Дівчина має чуйне й співчутливе серце.
3. Асоціативний кущ.
Підібрати прикметники, які характеризують мачуху,соловейка.
Мачуха - зла, лінива, байдужа, жадібна,самотня, груба.
Соловейко – сміливий, добрий, чесний, вірний, хороший друг, чуйний.
    4.Вправа «Кошик  мудрості»
Учням потрібно визначити  до якої героїні твору можна віднести запропоновані прислівя. Пояснити чому.
-         Хто дрімає , той щастя не має.
-         Щастя в повітрі не вється, а працею дістається.
-         Яка служба, така дружба.
-         Хто зло робить, то все собі шкодить.
-         Добра душа людину прикраша.
     5. Проблемне питання:
Діти,розглянувши казку Григорія Лютого «Світлана»,скажіть , будь ласка, яка тема та ідея твору.
Тема: зображення праці як шляху самовдосконалення , дружби та взаємодопомоги як ключових понять у стосунках між друзями та досягнення мети за допомогою колективних зусиль.
Ідея: уславлення доброти ,чуйності, дружби, взаємодопомоги,засудження жадібності, злості,грубості й байдужості.
Чого вчить нас цей твір?
V.               Закріплення знань, умінь і навичок
 Тестове опитування
1.     Як звати головну героїню твору Г. Лютого?
А) Маруся
Б) Світлана
В) Наталка
Г) Лозинка
      2. Ким працював батько Світланки?
           А) Столяр                                             Б) Стельмах
           В) Тесля                                                Г) Гончар
       3.Хто був на службі в мачухи?
            А) Лозина                                                               Б) Мітла
             В) Чорний кіт                                                     Г) Павуки
       4.Уночі в саду Світлана збирала
               А) Вишні                                         Б) Груші
               В) Сливи                                          Г) Яблука
          5. Хто розповів Світлані про чарівного принца?
               А) Соловейко                                  Б) Братик Іванко
               В) Криничка                                    Г) Яблунька                                      
         6. Коли на яблучко падала сльоза Світланки воно ставало…
               А) Золотим                                       Б) Срібним
               В) Соковитим                                   Г) Простим
        7. Принц отримав від головної героїні яблучко…
               А) Просте, солодке,               Б) Золоте, румяне
               В) Просте, румяне                 Г) Срібне, , румяне
        8.Чому Світлана сумувала в палаці принца?
               А) Через хворобу братика Івася
                Б) Не було з ким поговорити
                В) Засумувала за мачухою
                Г) Не було роботи
          9.Хто розповів Світланці про те, як врятувати Івасика від сліпоти?
                 А) Яблунька                           Б) Соловейко
                  В) Принц                                Г) Криничка
           10. Хто допоміг Світланці у важку хвилину вибору між життям і смертю соловейка?
                   А) ніж Холодне Серце                    Б) Кринич
                    В) Соловейко                                  Г) Лозина
             11.Молоденька яблунька виросла в саду з…
                 А) Насінини                                        Б) Посадила мачу
                 В) Із саджанця                                     Г) Із серця соловейка
          12. Яблучко, упавши з дерева, перетворилося на…
                 А) Горобця                                        Б) Синицю
                 В) Жар – птицю                                Г) Соловейка
VI. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Герої казки Григорія Лютого «Світлана» навчають нас…
Із цієї казки я зрозумів,що...
VII  .  Домашнє завдання

Скласти план до казки Г. Лютого «Світлана»

Презентація


Контрольна робота
 «Повторення, узагальнення й поглиблення вивченого про ситаксис» 
(тести)


1.  Словосполучення складається із:
а)  рівноправних слів;
б)  головного й залежного;
в)  слів, що виступають граматичною основою.

2.  Речення є:
а)  засобом вираження думки;
б)  засобом називання предметів, дій, ознак;
в)  поєднання звуків, з якими повязане певне значення.
  

3.  Граматична основа речення складається:
а)  з головних членів речення;
б)  з одного головного й другорядного;
в)  з другорядних членів речення.

4.  Після узагальнюючого слова перед однорідними членами речення ставиться:
а)  кома;
б)  тире;
в)  двокрапка.

5.  У реченні «Лелеки клекотали завзято й стурбовано» однорідними є:
а)  присудки;
б)  означення;
в)  обставини.

6.  Однорідні члени речення – це … . Навести власний приклад.

7.  У реченні звертання:
а)  є головним членом речення;
б)  є другорядним членом речення;
в)  не є членом речення.

8.  У реченні Мабуть, не з тої ноги встав (Нар. тв.) вставне слово стоїть:
а)  на початку речення;
б)  у середині речення;
в)  у кінці речення.
  
9.                     Звертання:
а)  називає того, хто звертається;
б)  називає до кого звертаються;
в)  виражає ставлення мовця до повідомлюваного ним.

10.               Пряма мова береться:
а)  в лапки;
б)  в дужки;
в)  з обох боків - тире.

11.               Висловлювання:
-        Поїхали з нами, бабусю!
-        Ніколи, синку, їхати, треба йти (Нар. тв.).
а)  є речення з прямою мовою;
б)  є діалогом з двох реплік;
в)  є діалогом із 3 реплік.

12.               Діалог – це:
а)  висловлювання однієї особи;
б)  різновид прямої мови;
в)  слова, що вказують, кому належить пряма мова.


Немає коментарів:

Дописати коментар